Praktisk uppblåsbar liggunderlag
Leveranstid:
3-6 arbetsdagar
Pursuit Plus Si Mat Large – Bekvämt och Praktiskt Självuppblåsbart Liggunderlag
Pursuit Plus Si Mat Large från Sea to Summit är ett bekvämt och praktiskt självuppblåsbart liggunderlag, idealiskt för turer där temperaturen kan sjunka under fryspunkten. Med en storlek på 183 x 56 x 7,5 cm och en vikt på 805 gram ger det bra liggkomfort utan att ta upp onödig plats i packningen. Underlagets R-värde på 4.2 garanterar effektiv isolering mot kylan från marken.
Designen inkluderar stora triangulära luftkanaler, som optimerar vikt och komfort, samt en XPEL-ventil med en envägs membran. Denna funktion förhindrar att underlaget suger in luft under packning – en praktisk lösning som gör det enklare att rulla ihop. Den medföljande packpåse (Ø16 x 34 cm) har en bred öppning, så att underlaget snabbt och enkelt kan packas ner.
För ökad bekvämlighet är underlaget kompatibelt med Pillow Lock System, som består av små märken som fästs i huvudänden. Om du använder en Aeros™-huvudkudde, hakar dessa märken fast på kuddens yta så att den hålls på plats hela natten. Observera att märkena medföljer – huvudkudden måste dock köpas separat.
Sea to Summit har tillverkat detta underlag med fokus på hållbarhet. Det är gjort av RCS-certifierad och bluesign®-godkänd återvunnen polyester och infärgat med Solution Dye-teknologi. Denna metod färgar garnet innan tyget vävs, vilket minskar vatten- och energiförbrukningen avsevärt jämfört med traditionella färgningsmetoder.
?? Välj Pursuit Plus Si Mat Large för en bekväm, praktisk och hållbar sovupplevelse i naturen!