Bekväm sovsäck med 2-vägs dragkedja som går hela vägen ner.
Leveranstid: 3-6 arbetsdagar
1 961,00 kr
1 659,00 kr
Med Sea to Summit Boab Synthetic Sleeping Bag -1C | 30F – Long (RCS) får du en lätt, varm och rymlig fibersovsäck, perfekt för användning under tre säsonger. Denna sovsäck är gjord av återvunnen polyester och är PFC- och PFA-fri, vilket gör den till ett mer hållbart val utan att kompromissa med prestandan.
Varm och bekväm – Med en comfort-temperatur på -1 till +2°C är den idealisk för svala vår- och höstnätter.
Rymlig passform – Med en längd på 230 cm och en maximal användarlängd på 198 cm får du extra utrymme för komfort.
Hållbara och miljövänliga material – Tillverkad av återvunna polyesterfibrer och bluesign®- och RCS-certifierad, så att du kan sova gott med gott samvete.
Flexibel och praktisk – En 2-vägs dragkedja ger möjlighet till ventilation medan det vattenavvisande yttret skyddar mot fukt.
Lätt att transportera – Med en vikt på endast 1560 gram är den enkel att ta med på tur.
Perfekt för friluftsintresserade som önskar en pålitlig och hållbar sovsäck för äventyr i växlande temperaturer.